Список на Големи награди во Ф1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Календарот на трките за секоја сезона на Ф1 првенството го определува Интернационалната федерација за автомобилизам (ФИА). Во последниве години, некои од традиционалните трки се изоставени (нпр. САД), додека вметнати се нови како што се Кина, Сингапур и др.

Бројот на трките е помеѓу 16 и 18 за секоја сезона.

Во следнава табела се наведени имињата и редоследот на трките за сезоните 2007 - 2009.[1]

Ред.бр. Официјално име на трката Голема награда Писта Град/Локација Дата (2007) Дата (2008) Дата (2009)
1 Австралија ИНГ Голема награда на Австралија ГН на Австралија Алберт парк Мелбурн 18 март 16 март /
2 Малезија Петронас Голема награда на Малезија ГН на Малезија Сепанг Куала Лумпур 8 април 23 март /
3 Бахреин Галф еар Голема награда на Бахреин ГН на Бахреин Меѓународна писта во Бахреин Манама 15 април 6 април /
4 Шпанија Голема награда на Шпанија Телефоника ГН на Шпанија Каталуња Барселона 13 мај 27 април /
5 Турција Петрол офиси Голема награда на Турција ГН на Турција IИстанбул парк Истанбул 26 август 11 мај /
6 Монако Голема награда на Монако ГН на Монако Улична трка во Монте Карло Монте Карлo 27 мај 25 мај /
7 Канада Голема награда на Канада ГН на Канада Писта Жил Вилнев Монтреал 10 јуни 8. Јуни /
8 Франција Голема награда на Франција ГН на Франција Писта Невер Мањи-Кур Мањи Кур 1 јули 22 јуни /
9 Обединето Кралство Сантандер Голема награда на Британија ГН на Британија Силверстоун Силверстоун 8 јули 6 јули /
10 Германија Голема награда Сантандер на Германија ГН на Германија Хокенхајмринг Хокенхајм - 20 јули /
11 Унгарија ИНГ Голема награда на Унгарија ГН на Унгарија Хунгароринг Будимпешта 5 август 3 август /
12 Flag of Europe.svg Европска Голема награда Телефоника Европска ГН Улична трка во Валенсија Валенсија, Шпанија 22 јули 24 август /
13 Белгија ИНГ Белгиска Голема награда ГН на Белгија Писта во Спа-Франкоршам Спа 16 септември 7 септември /
14 Италија Италијанска Голема награда Сантандер ГН на Италија Национален автодром во Монца Монца 9 септември 14 септември /
15 Сингапур Сингтел Голема награда на Сингапур ГН на Сингапур Улична трка во Сингапур Сингапур - 28 септември /
16 Јапонија Фуџи телевизија Јапонска Голема награда ГН на Јапонија Писта Фуџи Ојама 30 септември 12 октомври /
17 Кина Синопек Кинеска Голема награда ГН на Кина Меѓународна писта во Шангај Шангај 7 октомври 19 октомври /
18 Бразил Голема награда на Бразил ГН на Бразил Автодром Хозе Карлос Пасе Сао Паоло 21 октомври 2 ноември /

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Формула 1 Календар за 2008, ФИА“. formula1.com. 2007-10-24.