Список на Американски Македонци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова е список на Американски Македонци. Списокот вклучува Американци со македонско потекло кои се истакнале во американскиот културен и општествен живот.

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Macedonia Gearing up for Presidential Elections, October 18, 1999“. Архивирано од изворникот на 2010-12-21. Посетено на 2012-10-25.
  2. Culture:Republic of Macedonia
  3. Soccer America: April 28, 2003
  4. Macedonian Americans: Encyclopedia
  5. 5,0 5,1 5,2 „Macedonian Patriotic Organization“. Архивирано од изворникот на 2009-04-16. Посетено на 2012-10-25.
  6. „Development driver: Ilitches' move downtown started several balls rolling“. Crain's Detroit Business. April 28, 2009.
  7. 7,0 7,1 7,2 Macedonian Americans: Encyclopedia
  8. Macedonia Daily
  9. OutSportsCentral.com
  10. Stoyan Christowe - Vermont Historical Society

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]