Прејди на содржината

Спирометрија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Спирометрија
Дијагностика
MeSHD013147
OPS-301 code1-712

Спирометрија е најчестиот тест на пулмоналната функција. Ја мери белодробната функција, конкретно количеството (волуменот) и/или брзината (протокот) на воздух кој може да биде вдишуван и издишуван.

Индикации[уреди | уреди извор]

Спирометријата е индицирана за следниве причини:

 • дијагноза и менаџирање на астма[1][2][3]
 • детекција на респираторно заболување кај пациенти со губиток на здив, и диференцијација на респираторно од кардијално заболување како причинител[4]
 • дијагноза и диференцијација помеѓу опструктивна и рестриктивна белодробна болест[4]
 • следење на природната историја на болеста кај разни респираторни состојби[4]

Контраиндикации[уреди | уреди извор]

Форсираните експираторни маневри може да вложат некои медицински состојби.[5] Спирометријата не треба да се изведува кај пациенти со:

 • хемоптизија од непознато потекло
 • пнеумоторакс
 • нестабилен кардиоваскуларен статус (ангина, неодамнешен миокарден инфаркт, итн.)
 • торакални, абдоминални или церебрални аневризми

Параметри[уреди | уреди извор]

Параметри кои најчесто се мерат при спирометрија се витален капацитет (VC), форсиран витален капацитет (FVC), форсиран експираторен волумен (FEV) на временски интервали од 0.5, 1.0 (FEV1), 2.0, и 3.0 секунди, форсиран експираторен проток 25–75% (FEF 25–75)[6][7]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. American Academy of Allergy, Asthma, and Immunology. „Five Things Physicians and Patients Should Question“ (PDF). Choosing Wisely: an initiative of the ABIM Foundation. American Academy of Allergy, Asthma, and Immunology. Посетено на 14 August 2012.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 2. Expert Panel Report 3: Guidelines for the Diagnosis and Management of Asthma (PDF) (NIH Publication Number 08-5846. изд.). National Institutes of Health. 2007.
 3. Bateman, E. D.; Hurd, S. S.; Barnes, P. J.; Bousquet, J.; Drazen, J. M.; Fitzgerald, M.; Gibson, P.; Ohta, K.; O'Byrne, P.; Pedersen, S. E.; Pizzichini, E.; Sullivan, S. D.; Wenzel, S. E.; Zar, H. J. (2008). „Global strategy for asthma management and prevention: GINA executive summary“. European Respiratory Journal. 31 (1): 143–178. doi:10.1183/09031936.00138707. PMID 18166595. S2CID 206960094.
 4. 4,0 4,1 4,2 Pierce, R. (2005). „Spirometry: An essential clinical measurement“. Australian Family Physician. 34 (7): 535–539. PMID 15999163.
 5. Clark, Margaret Varnell (2010). Asthma: A Clinician's Guide (ist. изд.). Burlington, Ma.: Jones & Bartlett Learning. стр. 46. ISBN 978-0763778545.
 6. surgeryencyclopedia.com > Spirometry tests. Retrieved 14 March 2010.
 7. MVV and MBC