Спилит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Спилит

Спилити претставуваат посебна група на карпи, која од останатите базалтоидни карпи се разликува како по минералниот состав, така и по специфичните услови на настанување.

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  1. Ђорђевић В., Ђорђевић П., Миловановић Д. 1991. Основи петрологије. Београд: Наука

Види уште[уреди | уреди извор]