12 април (родени): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.159 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Бот: бришење на шаблон {{Без извори}})
Нема опис на уредувањето
 
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:transparent}};"
|valign="top" align="right"|[[570]] 
|Во околината на [[Мека]] (денешна [[Саудиска Арабија]]) роден е врховниот пророк во [[Ислам]]от и политички лидер [[Мухамед]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1484]] 
|[[Антонио да Сангало Помладиот]], важен италијански [[архитект]] од времето на [[Ренесанса]]та.
|-
|valign="top" align="right"|[[1577]] 
|[[Кристијан IV од Данска|Кристијан IV ]], дански крал.
|-
|valign="top" align="right"|[[1823]] 
|[[Александар Островски]], руски драматург.
|-
|valign="top" align="right"|[[1839]] 
|[[Николај Пржевалски]], руски истражувач.
|-
|valign="top" align="right"|[[1851]] 
|[[Едвард Волтер Маундер]], англиски астроном .
|-
|valign="top" align="right"|[[1852]] 
|[[Фердинанд фон Линдеман]], германски математичар.
|-
|valign="top" align="right"|[[1866]] 
|[[Принцеза Викторија од Прусија]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1851]] 
|[[Едвард Волтер Маундер]], англиски астроном .
|-
|valign="top" align="right"|[[1871]] 
|[[Јоанис Метаксас]], грчки фашист и диктатор.
|-
|valign="top" align="right"|[[1971]] 
|[[Шенон Доерти]], американска актерка.
 
|}
<noinclude>

Прегледник