Мегалит: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 31 бајт ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[СликаПодатотека:Dscn5212-mane-braz 800x600.jpg|мини|300px|десно|Мегалитски гроб, [[Мане Бра]], [[Бретонија]]]]
[[СликаПодатотека:clooneen_wedge_tomb.jpg|мини|десноright|[[Клин (механика)|Клинест]] [[гроб]] од [[бронзено доба|бронзеното доба]] во областа Бурен во [[Република Ирска|Ирска]]]]
'''Мегалит''' претставува сложенка од двата [[старогрчки јазик|старогрчки]] [[збор]]а - ''μέγας'' ('''мегас'''), што значи ''голем'', и ''λίθος'' ('''литос'''), што значи ''камен''. Кога ќе се каже дека нешто е мегалитско, на пример [[гроб]], [[опсерваторија]] и слично, се подразбира дека е направено од прилично огромни [[Камен|камења]] кои се употребени како [[основа]] за некаква [[структура]] или [[споменик]]. Ги има несекаде во светот, некои се лоцирани долж [[Медитеран]]от, концентрирани во [[Западна Европа]], или само во [[Англија]]. Сите тие [[Архитектура|архитектонски]] [[Праисторија|праисториски]] [[Споменик|споменици]] во суштина имаат свои составни [[елемент]]и:
 
* [[Алинјемон]]
* [[Долмен]]
* [[Кромле]]
* [[Менхир]]
* [[Трилит]]
* [[Хенџ]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://bruno.marc1.free.fr/dolmen/ Долмени, менхири и камени кругови во Јужна Франција]
* [http://www.megalith.ru/en/ Руски Мегалити - Долменски патеки]
* [http://www.megalithic.co.uk/ Портал за мегалити и мегалитски мапи]
 
[[Категорија:Камења]]
941.847

уредувања

Прегледник