Македонски Авиотранспорт: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
'''Македонски Авиотранспорт''' ('''MAT''') беше национална авиокомпанија на [[Република Македонија]], со седиште на аеродромот Александар Велики - Скопје. Оперираше на летови од [[Скопје]] и [[Охрид]] до дестинации во [[Европа]].
 
== Историја ==
 
Авиокомпанијата МАТ беше формирана на 16 јануари 1994 и започна со летање на 23 јуни истата година. Прва релација која што беше воведена беше на линијата Скопје - Цирих. Првиот авион кој беше во целосна сопственост на МАТ е Canadair CRJ-900, кој е во сопственост од септември 2006. Во моментов авиокомпанијата е згасната и сите операции се запрени.
** [[Амстердам]] ([[Аеродром Амстердам]])
* {{ITA}}
** [[Рим]] [[Аеродром_Рим_ФиумичиноАеродром Рим Фиумичино|(Аеродром Рим)]]
** [[Катанија]] ([[Аеродром Катанија]])
* {{flagicon|Switzerland}} [[Швајцарија]]
** [[Копенхаген]] ([[Аеродром Копенхаген]])
* {{FRA}}
** [[Париз]] ([[Аеродром Париз_Де_ГолПариз Де Гол|Аеродром Париз]])
* {{flagicon|Sweden}} [[Шведска]]
** [[Гетеборг]] ([[Аеродром Гетеборг Лендветер]])
941.847

уредувања

Прегледник