Разлика помеѓу преработките на „МРТ 2“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 19 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
'''МТВ 2''' е вториот канал на [[Македонска радио телевизија|Македонската радиотелевизија]]. Основана е на [[6 март]] [[1978]] година како '''втора''' програма на '''Телевизија Скопје'''.
 
== Историја ==
На [[6 март]] [[1978]] година '''Телевизија Скопје''' започнува да емитува своја Втора програма. Таа се емитува еднаш неделно, секој понеделник, а подоцна и во средите, во траење од четири часа, целосно во боја. Втората програма е алтернативна и комплементарна на Првата, со емисии од сите жанрови што се подготвуваат во двата сектора за информативно-документарни и за културно-уметнички емисии. Одговорен уредник на Втората програма бил [[Зоран Вангелов]]. Инаку, во другите денови и во времето кога не емитувала свои содржини, на вториот канал се преземале директно програми од другите југословенски телевизиски центри.
 
Од [[1994]] г. на Вториот канал се емитува програма на немнозинските заедници во [[Република Македонија]]. На него се емитува програма на [[албански јазик]], на [[турски јазик]], како и емисиите на [[српски јазик|српски]], [[ромски јазик|ромски]], [[влашки јазик|влашки]] и [[босански јазик]].
 
== Види исто така ==
=== Телевизии ===
* [[Македонска радио телевизија]]
* [[МТВ 1]]
* [[МТВ 3]]
* [[MKTV Sat]]
 
=== Радија ===
* [[Македонско Радио 1]]
* [[Македонско Радио 2]]
* [[Македонско Радио 3]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.mtv.com.mk Официјалниот веб сајт]
 
{{МРТВ}}
{{македонски медиуми}}
 
[[Категорија:Телевизии во Македонија]]
[[Категорија:Македонска радио телевизија]]
941.847

уредувања

Прегледник