Разлика помеѓу преработките на „Логотет“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 5 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: pl:Logoteta)
с (Бот: козметички промени)
Логотетите во Византија се делеле на:
 
* ''Megas Logothetes'' (Голем логотет), којшто бил глава на сите логотети.
* ''Logothetes tou dromou'', којшто одговарал за поштенските услуги како и за дипломатските врски на империјата.
* ''Logothetes ton oikeiakon'', одговорен за внатрешните работи, за сигурноста на Константинопол и за регионалната економија.
* ''Logothetes tou genikou'', одговорен за даноците во државата.
* ''Logothetes tou stratiotikou'', одговорен за воената економија и заслугите на воените лица.
 
[[Категорија:Византија]]
941.847

уредувања

Прегледник