Разлика помеѓу преработките на „Машка кошаркарска репрезентација на Канада“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
'''Канадската кошаркарска репрезентација''' ја претставува [[Канада]] во спортот [[кошарка]] и е исто така позната како „Тим Канада“. Оваа е една од репрезентациите под покровителство на [[Канада Баскетбол]], канадската кошаркарска федерација. Најголем успех на репрезентацијата е освојувањето на второто место на ЛОИ во далечната 1936, а во понови времиња, под најдобриот канадски кошаркар на сите времиња, [[Стив Неш]], учеството и освојувањето на седмото место на ЛОИ во [[Сиднеј]] во 2000. Канадската репрезентација поминува низ период од транзиција на почетокот на новиот век, но со време, младите играчи добиваат неопходно искуство. Лидер на младиот канадски тим од 2007ма се до денес е [[Семјуел Даламберт]] од [[Филаделфија Севентисиксерс]] од [[НБА]].
 
=== [[ФИБА]] Квалификации за [[Кошарка на Летните олимписки игри - 2008 |ЛОИ 2008]] оддржани во [[Атина]] ===
Канада се извлече од фазата на групи, со минимална победа од 78-76 над [[Јужна Кореа]], со кам-бек во последните минути. Во четврт-феналето, се сретна со [[Кошаркарска репрезентација на Хрватска|Хрватска]], и беше убедливо поразена од Хрватите, кои се пласираја и на самите [[Летни Олимписки Игри]]. На мечот против [[Јужна Кореа]] и против [[Кошаркарска репрезентација на Хрватска|Хрватска]], тренерот [[Лио Ројтинс]] го имаше суспендирано неговиот најдобар играч [[Семјуел Деламберт]], запечатувајки ја судбината на Канаѓаните, кои беа ослабени со неиграњето на [[Стив Неш]], [[Џамал Меглор]] и суспендираниот [[Денхам Браун]]. Извршниот одбор на репрезентацијата одлучи во иднина да самите селектираат репрезентативци, и тренер кој ќе ги води за тој одреден циклус, место тренер/селектор со полно работно време.
 
== Селекција ==
''[[ФИБА]] Олимписки Квалификации за [[Пекинг 2008|Летни Олимписки Игри 2008]] .''
 
!|Клуб
|-
| || бек || [[Рован Берет]]|| [[1972]] ||196 ||[[СликаПодатотека:Flag of France.svg|25п]] ''Шалон-Сур-Саон''
|-
| || бек || [[Карл Инглиш]]|| [[1981]] ||196 ||[[СликаПодатотека:Flag of Spain.svg|25п]] ''Гран Канарија''
|-
| || бек || [[Џермејн Андерсон]]|| [[1983]] ||188 ||[[СликаПодатотека:Flag of Germany.svg|25п]] ''Туебинген''
|-
| || бек || [[Тајлер Кепкеј]]|| [[1987]] ||182 ||[[СликаПодатотека:Flag of the United States.svg|25п]] [[Универзитет Јута|Универзитетот Јута]]
|-
| || бек || [[Енди Ројтинс]]|| [[1986]] ||196 ||[[СликаПодатотека:Flag of the United States.svg|25п]] [[Универзитет Сиракјус|Универзитетот Сиракјус]]
|-
| || крило || [[Олу Фамутими]]|| [[1984]] ||198|| [[СликаПодатотека:Flag of Ukraine.svg|25п]] ''КК Кимик''
|-
| ||крило || [[Левон Кендал]]|| [[1985]] ||206|| [[СликаПодатотека:Flag of Greece.svg|25п]] [[КК Панајониос]]
|-
| ||крило || [[Дејв Томас]]|| [[1976]] ||204|| [[СликаПодатотека:Flag of Australia.svg|25п]] ''КК Мелбурн''
|-
| ||крило || [[Хуан Мендез]]|| [[1981]] ||208|| [[СликаПодатотека:Flag of Israel.svg|25п]] ''Ришон''
|-
| ||крилен центар || [[Џеси Јанг]]|| [[1980]] ||209|| [[СликаПодатотека:Flag of Spain.svg|25п]] [[КК Естидијантес]]
|-
| ||центар || [[Семјуел Деламберт]]|| [[1981]] ||210|| [[СликаПодатотека:Flag of the United States.svg|25п]] [[Филаделфија Севентисиксерс]]
|-
| ||центар || [[Џоел Антони]]|| [[1982]] ||207|| [[СликаПодатотека:Flag of the United States.svg|25п]] [[Мајами Хит]]
|- bgcolor="peru"
| - || тренер || [[Лио Ројтинс]]|| || ||
941.847

уредувања

Прегледник