Знаме на Монголија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
Моменталното '''знаме на Монголија''' било присвоено на [[12 февруари]], [[1992]]. Слично е со знамето од [[1949]], освен што ја нема ѕвездата. Има три еднакви вертикални полиња, две црвени и едно сино. На едното црвено поле има [[Сојомбо симбол]]- наредени геометриски фигури што претставуваат [[оган]], [[месечина]], [[земја]], [[вода]] и знакот [[јин-јанг]].
 
== Историски знамиња ==
[[Податотека:Flag of the People's Republic of Mongolia (1921-1924).svg|thumb|[[Податотека:FIAV historical.svg|23x15px]] Знаме на [[Монголска Народна Република]] (1921-1924)]]
[[Податотека:Flag of the People's Republic of Mongolia (1924-1940).svg|thumb|[[Податотека:FIAV historical.svg|23x15px]] Знаме на [[Монголска Народна Република]] (1924-1940)]]
* [[Грб на Монголија]]
* [[Национална химна на Монголија]]
* [[Монголија]]
 
{{Азија по тема|Знаме на}}
 
[[Категорија:Монголија]]
[[Категорија:Знаме на Монголија]]
 
[[bg:Национално знаме на Монголия]]
[[bs:Zastava Mongolije]]
[[de:Flagge der Mongolei]]
[[en:Flag of Mongolia]]
[[el:Σημαία της Μογγολίας]]
[[en:Flag of Mongolia]]
[[es:Bandera de Mongolia]]
[[et:Mongoolia lipp]]
[[uk:Прапор Монголії]]
[[zh:蒙古國旗]]
 
[[Категорија:Знаме на Монголија]]
941.847

уредувања

Прегледник