Разлика помеѓу преработките на „Животна средина“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 23 бајти ,  пред 9 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[СликаПодатотека:Hopetoun falls.jpg|мини|десно|385px|Многу внимание е посветено на заштита на природните карактеристики на [[Хоуптаун Фолс]], [[Австралија]].]]
Под '''животна средина''' се подразбира збирот од сите надворешни фактори (биотички и абиотички) на кои е изложен еден [[организам]]. Биотички (живи) фактори се влијанијата од членовите на истиот или друг [[Вид (биологија)|вид]] врз развитокот и опстанокот на единката, додека абиотички се неживите фактори - влијанијата на почвата, водата и воздухот врз организмите.
 
[[Податотека:Female mallard nest - natures pics edit2.jpg|thumb|right|250px|Мајка-шатка со мали шатчиња - [[размножување]]то е неопходно за продолжување на животот на Земјата.]]
Биотичките фактори (живи организми) кои влијаат врз единката се членови на истиот или друг вид. Интраспециските (внатревидови) заемодејства се огледуваат во потребата за [[парење]] со други единки, заштита со собирање во група и компетиција за ресурсите, како храна, светлина, хранливи материи и простор. Оптималната густина на популацијата зависи од достапноста на ресурсите и од однесувањето, големината и стурктурата на еден организам. Интерспециските (меѓувидови) односи може исто така што бидат позитивни или негативни. На пример, при [[Симбиоза|симбиотските]] заемодејства се остварува заемна корист на единките кои се вклучени.
[[СликаПодатотека:Air .pollution 1.jpg|мини|лево|Загадувањето на воздухот го зголемува ефектот на стаклена градина.]]
Луѓето ја менуваат својата животна средина многу повеќе отколку сите останати организми. На пример, ослободувањето на стакленички гасови во атмосферата доведува до климатски промени на целата планета. Како резултат на тоа, има влијанија на распространувањето на сите други видови. Испуштањето на загадувачи во животната средина прави да организмите доаѓаат во контакт со стресни влијанија со кои тие претходно не се соочиле. Ова предизвикува еволуирање на нови вариетети, можеби и нови видови, адаптирани на загадена животна средина.
 
== Надворешни врски ==
 
* [http://www.nature.com/nature/index.html Nature Journal - неделен научен журнал]
* [http://www.bbc.co.uk/sn/ BBC - науката и природата]
* [http://ec.europa.eu/environment/nature/index_en.htm Европска Комисија - главна страница за природа и биолошка разновидност]
 
[[Категорија:Екологија]]
941.847

уредувања

Прегледник