Разлика помеѓу преработките на „Епоха (астрономија)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: gl:Época (astronomía))
с (Бот: козметички промени)
[[Јулијанска година|Јулијанската година]], која е наречена така по [[Јулие Цезар]] (100 п.н.е. — 44 н.е.), е година која содржи точно 365,25 дена. Јулијанската година 2000 започнува на 1 јануари 2000 година во точно 12:00 часот. Почетокот на јулијанската година се запишува со префиксот 'J' и суфиксот '.0', на пример: 'J2000.0' за почетокот на јулијанската година 2000.
 
== Референци ==
{{Reflist}}
 
== Надворешни врски ==
* {{цитирано списание|last=Standish|first=E. M., Jr.|date=November 1982|title=Conversion of positions and proper motions from B1950.0 to the IAU system at J2000.0|journal=Astronomy and Astrophysics|volume=115|issue=1|pages=20–22|url=http://adsabs.harvard.edu/cgi-bin/nph-bib_query?bibcode=1982A%26A...115...20S}}
* [http://aa.usno.navy.mil/faq/docs/TT.html What is Terrestrial Time?] - U.S. Naval Observatory
* [http://aa.usno.navy.mil/faq/docs/ICRS_doc.html International Celestial Reference System, or ICRS] - U.S. Naval Observatory
* [http://www.iers.org/MainDisp.csl?pid=46-25776 IERS Conventions 2003 (defines ICRS and other related standards)]
 
 
 
[[Категорија:Небесни механизми]]
941.847

уредувања

Прегледник