Ентре Риос (покраина): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
 
 
== Економија ==
Од земјоделието најзастапен е [[ориз]]от (60% од националното производство), [[соја]]та, [[пченица]]та, [[пченка]]та, и [[агруми]] со што е и втор производител и 16% оди во извоз во [[Европа]].
 
Индустријата за производство на храна и пијалоци е канмногу застапена. Има и многу [[млин]]ови во кои се произведува [[брашно]]. Исто застапена е дрвната, хемиската, металургиската и машинската индустрија.
 
== Географија и клима ==
Целиот регион е низина на некои места ива возвишенија до 100 m. Тука има два ридски предели т.н ''lomadas'' или ''cuchillas''.
 
Климата е [[субтропска клима|субтропска]] се годишни врнежи до 900 mm.
 
== Административна поделба ==
Провинцијата еподелена на 17 департманти ([[шпански]]: ''departamentos'' еднина''departamento'').
 
== Види исто така ==
* [[Аргентина]]
* [[Административна поделба на Аргентина]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.entrerios.gov.ar/ Официјален веб сајт] (шпански)
* [http://www.uner.edu.ar/ Државниот универзитет] (шпански)
* [http://www.guiafe.com.ar/fotos-argentina/categories.php?cat_id=19 Слики од Ентре Риос]
* [http://www.zonacolon.com Туризам]
* [http://www.turismoentrerios.com/ Туризам] (шпански)
 
{{Аргентина}}
941.847

уредувања

Прегледник