Разлика помеѓу преработките на „Дејвид Линч“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 18 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: bs:David Lynch)
с (Бот: козметички промени)
| height = 1.80 m
| birthname = Дејвид Кит Линч
| academyawards = '''Номиниран: [[Оскар за најдобар режисер|Најдобар режисер]]''' <br /> [[1980]] ''[[Човекот слон (филм)|Човекот слон]]'' <br /> [[1986]] ''[[Син сомот]]'' <br /> [[2001]] ''[[Мулхоланд Драјв]]''<br />'''Номиниран: [[Оскар за најдобро адаптирано сценарио|Најдобро адаптирано сценарио]]'''<br /> [[1980]] ''[[Човекот слон (филм)|Човекот слон]]''
| cesarawards = '''Најдобар странски филм''' <br /> [[1982]] ''[[Човекот слон (филм)|Човекот слон]]'' <br /> [[2002]] ''[[Мулхоланд Драјв]]''
| spouse = [[Пеги Линч]] (1967-1974) <br /> Мери Фиск (1977-1987) <br /> [[Мери Свини]] (2006-2006)
}}
 
 
{{DEFAULTSORT:Линч, Дејвид}}
[[Категорија:Американски режисери]]
 
{{clear}}
 
{{Филмови на Дејвид Линч}}
 
[[Категорија:Американски режисери]]
 
[[ar:ديفيد لينش]]
941.847

уредувања

Прегледник