Разлика помеѓу преработките на „Голам Хосеин Мојсени-Еџехеи“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[СликаПодатотека:ejehei.jpg|thumb|200px|right|Голам Хосеин Мојсени-Еџехеи]]
'''Голам Хосеин Мојсени-Еџехеи''' е роден [[1956]] во провинцијата [[Исфахан]], [[Иран]]. Тој е сегашен шеф на [[ВЕВАК|министерството за разузнавање]] на Иран, познато и како '''САВАМА''' или '''ВЕВАК'''. На таа должност е по назначувањето од страна на претседателот [[Махмуд Ахмадинеџад]] на [[24 август]] [[2005]].
 
== Види исто така ==
* [[ВЕВАК]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.iranfocus.com/modules/news/article.php?storyid=3315 18 of Iran’s 21 new ministers hail from Revolutionary Guards, secret police] with a photograph of Mohseni-Ejehei
* [http://www.sourcewatch.org/index.php?title=Gholam-Hossein_Mohseni-Ejehei Hojjat al-Islam Mohseni-Ejehei at Source Watch]
{{Wikiquote}}
{{start box}}
 
{{DEFAULTSORT:Мојсени-Еџехеи, Голам Хосеин}}
 
[[Категорија:Иранци]]
[[Категорија:Ирански политичари]]
941.847

уредувања

Прегледник