Велешко: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 3 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
Поимот ''Велешко'' се употребува за приближно означување на местото на некој настан и значи дека се случило во околината на градот [[Велес]], т.е. локација која географски гравитира кон градот. Во зависност од административната поделба дефинирана со соодветна законска регулатива понекогаш се мисли на сите населени места кои потпаѓаат под управување на локалните власти во [[општина Велес]], според оваа дефиниција во одредени периоди некои места потпаѓаат под Велешко, но некогаш и не.
 
== Види исто така ==
* [[Листа на населени места во Република Македонија#Велешки села|Велешки села]], според актуелната територијална поделба на [[Република Македонија]].
 
{{никулец}}
941.847

уредувања

Прегледник