Бушава азбука (телевизиска серија): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[СликаПодатотека:Бушава Азбука.jpg|десно]]
 
'''Бушава Азбука''' е македонска детска програма продуцирана со помош на [[МРТВ]] во [[1985]] со авторите [[Горан Стефановски]] и [[Слободан Унковски]], со музика од [[Леб и сол]] и [[Ана Костовска]]. Програмата е насочена кон детското образование и запознавање со [[македонска книжевност|македонската книжевност]], [[култура]] и [[традиција]] преку медиумите на [[музика]], [[цртан филм]], итн. Вкупно има 31 емисии, посебно посветени на буквите од [[македонска азбука|македонската азбука]].
Кога запрашан за неговото мислење, од страна на Агенцијата за иселеништво на РМ [http://www.emigration.gov.mk/] која има намера со "Бушавата азбука" да им помага на децата на македонските иселеници да ја учат азбуката на јазикот на нивните родители, сценаристот Горан Стефановски одговорил: „Јас сум многу горд на таа серија и искрено сакам да успее идејата и 'Бушавата азбука' да се префрли на це-де и да биде достапна за нашите во светот“.
 
Од агенцијата се вели оти се знае дека Горан и Слободан се автори, и дека [[Македонска_радио_телевизијаМакедонска радио телевизија|МРТВ]] се води како продуцент, но сето тоа треба да се види на хартија. А досега од МТВ нема таков документ.
 
== Повеќе ==
941.847

уредувања

Прегледник