Разлика помеѓу преработките на „Бонго (инструмент)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: mr:बोंगो)
с (Бот: козметички промени)
Составен е од два мали поврзани [[тапани]]<ref>[http://www.rhythmweb.com/bongo/ The bongo page] [[англиски јазик|анг.]]</ref> со по една [[кожа]], од кои едниот е поголем и на [[шпански јазик|шпански]] се нарекува ''hembra'' (женски), а другиот е помал и се нарекува ''macho'' (машки). По нив се удира со [[рака|раце]] или [[прст]]и.
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.idividi.com.mk/vesti/evropa/479875/index.html Лондонски изработувач на бонго тапани почина од болеста антракс]
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
941.847

уредувања

Прегледник