Разлика помеѓу преработките на „Аритметичка прогресија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: id:Deret aritmatika)
с (Бот: козметички промени)
 
a<sub>4</sub> = a<sub>3</sub> + d = a<sub>1</sub> + 3d
<br />.
<br />.
<br />.
 
а<sub>n</sub> = a<sub>n - 1</sub> + d = a<sub>1</sub> + (n - 1) d (општа формула за пресметување на n-тиот член од низата)
941.847

уредувања

Прегледник