Разлика помеѓу преработките на „Антипатридска династија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: fi:Antipatroksen hallitsijasuku)
с (Бот: козметички промени)
 
Членови на династијата Антипатриди:
* [[Антипатар]] (околу [[397 п.н.е.|397 г.п.н.е.]]-[[319 п.н.е.|319 г.п.н.е.]])
* [[Касандар]] (302-297 г.п.н.е)
* [[Филип IV]] (297 г.п.н.е)
* [[Александар V]] (297-294 г.п.н.е)
* [[Антипатар II]] (296-294, 279 г.п.н.е)
* [[Состен]] (279-277 г.п.н.е)
 
== Надворешни врски ==
 
* [http://www.macedonia.com/english/kings.html Листа на Кралеви од Македонија] (англиски)
941.847

уредувања

Прегледник