Разлика помеѓу преработките на „Александар Турунџев“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[СликаПодатотека:Aleksandar Turundzhev.jpg|мини|десно|250п|Александар Турунџев]]
'''Александар Турунџев''' бил македонски војвода. Роден е во [[1872]] година во с. Екши Су ([[Горно Врбени]]), Леринско. Во редовите на [[ТМОРО]] се вклучил многу млад, најнапред како четник, а потоа како војвода. За време на [[Илинденско востание|Илинденското востание]] со својата чета зел активно учество во борбите кај Леринско.
 
Кон крајот на [[1904]] година, во селото [[Ајтос]], Леринско, бил предаден од шпионот [[Митре Гинков]]. Бил заробен и одведен во битолскиот истражен затвор. Таму бил подложен на големи измачувања и држан цела година. Турскиот суд во [[Битола]] го осудил на смрт, а казната била извршена со јавно бесење на битолскиот [[Ат-Пазар]], на [[29 август]] [[1905]] година.
 
== Надворешни врски ==
[[Податотека:Alexandar-Turundzhev-Grave.JPG|мини|десно|250п|Гробот на Александар Турунџев во Битола]]
* [http://www.makedonskosonce.com/broevis/2002/sonce429/Tekst38.htm Македонија ќе биде слободна!]
 
[[Категорија:Дејци на ВМОРО|Туру]]
941.847

уредувања

Прегледник