Разлика помеѓу преработките на „Волт“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 161 бајт ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: ka:ვოლტი)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
boris e mn pameten :D
Волт (симбол:V) е единица која е изведена од [[SI систем на мерки|SI Системот]], за електричен потенцијал помеѓу две точки или електромоторна сила. Именувана е во чест на Итаљанскиот физичар [[Алесандро Волта]] ([[1745]]-[[1827]]), кој ја има измислено и првата [[хемиска батерија]].
 
[[it:Volt]]
[[ja:ボルト (単位)]]
[[ka:ვოლტი]]
[[ko:볼트]]
[[krc:Вольт]]
[[ksh:Volt (Mohß)]]
[[ku:Volt]]
[[lv:Volts]]
[[ms:Volt]]
[[new:भोल्ट]]
[[nl:Volt (eenheid)]]
[[nn:Volt]]
[[tl:Bolt]]
[[tr:Volt]]
[[tt:Вольт]]
[[uk:Вольт]]
[[vi:Vôn]]
Анонимен корисник

Прегледник