Разлика помеѓу преработките на „Александар Алехин“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 43 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: hr:Aleksandar Aljehin; козметички промени
с (Бот Додава: lv:Aleksandrs Aļehins)
с (Бот Додава: hr:Aleksandar Aljehin; козметички промени)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[СликаПодатотека:AlexanderAlekhine.jpg|десно|thumb|200px|Александар Александрович Алехин]]
'''Александар Александрович Алехин''' ([[рус.]] ''Александр Александрович Алехин'') ([[Москва]], [[1 ноември]] [[1892]] - [[24 март]] [[1946]]) бил [[Русија|руски]] [[шаховски велемајстор]], еден од најголемите мајстори во историјата на [[шах]]от. Бил светски првак од [[1927]] до [[1935]] година и од [[1937]] до [[1946]] година.
 
== Цитати ==
* "''Шахот нè учи пред сè да бидеме објективни.''"
* "''Фактот дека играчот има малку време за размислување, по мое мислење, тешко може да се смета за оправдан изговор, тоа е исто како кога некој прекршител на законот би се правдал со изговорот дека за време на кршењето на законот бил пијан.''" – За проблемот на „цајтнот“.
* "''Со неговата смрт изгубивме шаховски гениј кој тешко дека повторно ќе се роди.''" – за својот ривал [[Капабланка]].
 
==Надворешни врски==
* [http://www.chessgames.com/perl/chessplayer?pid=10240 Шаховски партии на Алехин на chessgames.com] {{en}}
* [http://www.chessmaniac.com/Games/MyChessViewer/Alekhine.htm 2259 партии на Алехин] {{en}}
* [http://www.bobby-fischer.net/AlekineInterview.html Интервју со Алехин] (тонски запис) {{en}}
* [http://www.wtharvey.com/alek.html 80 клучни позиции од неговите партии] {{en}}
 
{{биог-никулец}}
[[gl:Alexander Alekhine]]
[[he:אלכסנדר אלכין]]
[[hr:Aleksandar Aljehin]]
[[hu:Alekszandr Aljehin]]
[[id:Alexander Alekhine]]
813

уредувања

Прегледник