Разлика помеѓу преработките на „Лексика“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 38 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Лексиката, зборовниот фонд на еден јазик се собира и се подготвува во рамките на книг...)
 
Според тоа, во рамките на лексикографијата е изнаоѓањето, опишувањето, толкувањето и средувањето на зборовите во дебелите речнички книги. Речникот уште се нарекува и лексикон или вокабулар. Тоа е книга во која се собирани по некој редослед и според различни критериуми зборовите од еден или повеќе јазици.
Во зависност од тоа за какво средување на зборовите станбува збор што е целта на речнико, какви се толкувањата, објаснувањата и слично разликуваме различни видови речници.
By: Марте Јованоска (:
Анонимен корисник

Прегледник