Разлика помеѓу преработките на „Ингушетија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 136 бајти ,  пред 11 година
 
== Население ==
[[Податотека:Magas00њњ1.jpg|thumb|left|200п|Жени кои танцуваат во Ингушетиска носија]]
 
Населението во Ингушетија не е со толкав мешан етнички состав како во соседните кавкаски републики. Има 465.000 жители ([[2005]]), од кои 77,3% се [[Ингуши]]. Густината на населението е 141,6 жит./км² ([[2005]]), а уделот на градското население е 42,6% ([[2005]]).
 

Прегледник