Разлика помеѓу преработките на „1772“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 15 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Додава: yo:1772; козметички промени
с (Бот Додава: qu:1772)
с (Бот Додава: yo:1772; козметички промени)
== Настани ==
 
* [[Швајцарија|Швајцарскиот]] [[математичар]] и [[физичар]], [[Леонард Ојлер]] докажал дека <math>2^{31}- 1 = 2147483647</math> е ([[Мерсенов број|Мерсенов]]) прост број. Тоа бил најголемиот пресметан прост број сѐ [[1867]] година.
 
== Родени ==
 
* [[19 април]] - [[Давид Рикардо]], англиски [[економист]], главен претставник на англиската класична школа.
 
== Починале ==
 
* [[29 март]] - [[Емануел Сведенборг]], [[Шведска|шведски]] [[наука|научник]], [[философ]], [[мистицизам|мистик]] и [[теологија|теолог]].
 
[[Категорија:18 век|71772]]
[[wa:1772]]
[[war:1772]]
[[yo:1772]]
[[zh:1772年]]
[[zh-yue:1772年]]

Прегледник