Апендикуларии: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 512 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Создадена страница со: '''Апендикулариите''' (научно: класа '''''Appendicularia''''' или '''''Larvacea''''') се мног...)
 
Нема опис на уредувањето
{{Taxobox
| color = lightsteelblue
| name = Апендикуларии<br/>Appendicularia
| image = Oikopleura dioica.jpg
| image_caption = ''[[Oikopleura dioica]]''.
| image_width = 200px
| regnum = [[Животни|Animal]]ia
| phylum = [[Хордати|Chordata]]
| subphylum = [[Туникати|Urochordata]]
| classis = '''Appendicularia'''
| subdivision_ranks = [[Фамилија (биологија)|Фамилии]]
| subdivision =
[[Fritillariidae]]<br/>
[[Kowalevskiidae]]<br/>
[[Oikopleuridae]]
}}
'''Апендикулариите''' ([[Систематика|научно]]: класа '''''Appendicularia''''' или '''''Larvacea''''') се многу мали и проѕирни слободнопливачки животни. За разлика од останатите [[туникати]], тие никогаш не образуваат [[Колонија (биологија)|колонии]]. Големината на телото се движи од 0,3 до 2,5 cm. [[Ларва|Ларвите]] на апендикулариите не подлежат на регресивна [[метаморфоза]] како што е кај [[Асцидија|асцидиите]], односно поедноставување на градбата на телото и губиток на некои важни органи, како што е [[нотохорд]]от и сетилните органи. [[Хорда]]та кај нив се задржува во текот на целиот живот, по што апендикулариите се разликуваат од останатите туникати.
 

Прегледник