Разлика помеѓу преработките на „Знаме на Бугарија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 39 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: eo:Flago de Bulgario; козметички промени
с (Бот Додава: yo:Flag of Bulgaria)
с (Бот Додава: eo:Flago de Bulgario; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[СликаПодатотека:Flag of Bulgaria.svg|thumb|250px|Националното знаме на Бугарија.]]
 
'''Знамето на [[Бугарија]]''' има правоаголна форма и се состои од три бои - бела, зелена и црвена. Тие се расположени хоризонтално одгоре надолу, при што полињата се еднакви по форма и големина.
 
== Историја ==
За време на османлиското ропство ајдуците и комитите го користат зеленото знаме со извезан златен лав и со натпис ''Свобода или смърт!'' (Слобода или смрт!).
 
 
== Видете исто така ==
* [[Грб на Бугарија]]
* [[Мила Родино|Национална химна на Бугарија]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://heraldika-bg.org/ Саjт на Бугарското хералдичко и вексилолошко друштво]
{{Europe topic|Знаме на|Знамиња во Европа}}
 
[[Категорија:Бугарија]]
[[Категорија:Национални симболи на Бугарија]]
{{Europe topic|Знаме на|Знамиња во Европа}}
 
[[ar:علم بلغاريا]]
[[el:Σημαία της Βουλγαρίας]]
[[en:Flag of Bulgaria]]
[[eo:Flago de Bulgario]]
[[es:Bandera de Bulgaria]]
[[et:Bulgaaria lipp]]
813

уредувања

Прегледник