Мегалит: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 118 бајти ,  пред 15 години
с
нема опис на уредувањето
(Нова страница: Мегалит представува сложенка од двата грчки збора - μέγας (голем) и λίθος([[кам...)
 
сНема опис на уредувањето
[['''Мегалит]]''' представувапретставува сложенка од [[два]]тадвата [[Грција|грчки]] [[збор]]а - ''μέγας'' (голем) и+ ''λίθος'' ([[камен]]). Кога ќе се каже дека нешто е нешто мегалитско, на пример ([[гроб]], [[обсерваторијаопсерваторија]] итн.)и слично, се подразбира дека е направено од прилично огромни [[Камен|камења]] кои се употребени како [[Основа|основа]] за некаква [[Структура|структура]] или [[Споменик|споменик]]. Ги има несекаде во светот., Некоинекои се лоцирани вдолждолж [[Медитеран]]от, концентрирани во [[Западна Европа]], или само во [[Англија]]. Сите тие [[АрхитектонскиАрхитектура|архитектонски]] [[ПраисторискиПраисторија|праисториски]] [[Споменик|споменици]], во суштина имаат свои составни [[Елемент|елемент]]и:
 
[[Менхир|Менхир]]
 
*[[Алинјемон|Алинјемон]]
*[[Долмен|Долмен]]
 
*[[Кромле|Кромле]]
*[[Менхир|Менхир]]
 
*[[Трилит|Трилит]]
*[[Хенџ|Хенџ]]
 
[[Долмен|Долмен]]
 
[[Хенџ|Хенџ]]
 
==Надворешни врски==
13.850

уредувања

Прегледник