Кларинет: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 12 години
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Освен основните три облици, кларинетот се јавува и во облик на мали кларинети кои се градат во повеќе регистерски облици: in Eb кој звучи за мала терца повисоко од напишаното, in A♭ кој звучи за мала секста повисоко, in F кој звучи за кварта повисоко и in D♭ кој звучи за мала секунда повисоко. Сите овие кларинети се чести во проширеното семејство на кларинети, како што е случај во воените оркестри, а поретко во класичната музика (сепак, [[Рихард Штраус]] во операта Електра ги бара следните кларинети: 1 Cl. in E♭, 4 Cl. in B, 2 Cl. contralti (basethorn), 1 Cl. basso).
 
Уште едан облик на кларинет е и басетхорн или контралт кларинет ([[италијански јазик|итал.]] clarinetto contralto, corno di bassetto или clarone, [[германски јазик|гер.]] Bassetthorn, [[француски јазик|фр.]] cor de basset, [[англиски јазик|aнг.]] bassethorn, [[руски јазик|рус.]] басет-хорнбассетгорн) кој ретко е во употреба, но сепак може да се најде кај [[Моцарт]], [[Бетовен]], [[Рихард Штраус]] и други.
 
Сепак, најчест регистерски облик на кларинет, кој се наоѓа во класичните оркестри, е бас кларинетот.
1

уредување

Прегледник