Разлика помеѓу преработките на „Историја на Камерун“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.636 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
 
Во текот на [[1472]] година, за прв пат португалските трговци и морепловци престигнале на бреговите на денешен Камерун. Тие во своите патешествија ја опишале флората и фауната на река [[Бури (река)|Бури]], нарекувајќи ја ''Рио Дос Камароеш''. Се смета дека името на денешната земја доаѓа од оваа фраза. Кон почетокот на 1800-тите, народот Фулани успеал да го освои поголемиот дел од денешен северен Камерун. Во следните години, европските трговци успеале да ја наметнат својата моќ на овие простори. Населението, како и кај другите африкански земји, главно било користено за трговија со ровоби, кое главно служело за немените на [[Јужна Америка]]. Во текот на [[1884]] година, Камерун станал колонија на [[Германска империја|Германската империја]], која го дала почетокот на развојот на земјата, подобрувајќи ја инфраструктурата на земјата, но во исто време користејќи го трудот на локалното население.<ref name="DeLancey and DeLancey"/>По поразот на Германија во [[Прва светска војна|Првата светска војна]] во [[1919]] година, Камерун бил разделен помеѓу победителите од војната, [[Франција]] и [[Велика Британија]]. Франција го продолжил економскиот развој на земјата подобрувајќи ја исто така инфраструктурата на земјата,<ref name="DeLancey and DeLancey"/>Слично како и претходните власти, така и [[Французи|француските]], локалното население повторно го користеле за своите потреби. Од друга страна пак, [[Велика Британија]] својата територија на Камерун ја управувала од денешна Нигерија. Нигериските работници биле испраќани во јужниот дел на Камерун, кое дополнително предизвикувало незадоволство помеѓу локалното население.<ref name="DeLancey and DeLancey"/>
 
Својата независност Камерун ја добил од Франција на 1 јануари 1960 година. Прв претседател на земјата станал Ахмаду Ахиџо. Следната година, на 1 октомври 1961 година, британскиот дел на Камерун исто така добил независност, по кое двата дела формирале Федерална Република Камерун. Ахмаду Ахиџо, кој бил од партијата Камерунски национален сојуз, имал идеја да ги искористи идеите на комунизамз|комунизмот и капитализам|капитализмот истовремено. Во следните години, земјата доживеала определен економски развој. На 4 ноември 1982 година, за нов претседател на земјата бил избран Пол Бија од Народното демократско движење на Камерун. За разлика од своите претходници, тој се стремил кон подемократско управување. Сепак во негово време, земјата доживеала економски регрес. Во 1990 година, од една група на граѓани била создадена нова република под името Амбазонија. Следувале години на конфликти и анархија.

Прегледник