Разлика помеѓу преработките на „Историја на Камерун“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
Според изворите,.<ref name="DeLancey and DeLancey">DeLancey, Mark W., and Mark Dike DeLancey (2000): ''Historical Dictionary of the Republic of Cameroon'' (3rd ed.). Lanham, Maryland: The Scarecrow Press. 2, 4, 5, 6, 16, 21, 28, 51, 105-6, 125, 131, 161, 184.</ref> територијата на денешната држава [[Камерун]] била населена уште во времето на [[Неолит|неолитот]]. На овие простори живееле племето [[Бака]] односно [[Пигмеи|пигмеите]] кои живееле на овие простори најрано за разлика од останатите земји и племиња во [[Африка]]. <ref name="DeLancey and DeLancey"/>Овие племиња главно живееле на источните и јужните провинции, главно во шумите. Во текот на [[5 век]] и [[15 век]], на овие простори опстојувала цивилизацијата на племето ''Сао'', која постепено била асимилирана од страна на [[Канемска империја]].<ref>S. Decalo, 6</ref>

Прегледник