Разлика помеѓу преработките на „Седиментна карпа“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
*''Органогено потекло'', настануваат со седиментација на остатоци од фосилни [[Организам|организми]], и тоа најчесто [[планктон]]ски. Органогени карпи се [[креда]]та, [[дијатомит]]от, [[Нумулитен варовник|нумулитниот варовник]] и слично.
 
 
[[Категорија:Геологија]]
[[Категорија:Карпи]]
 
980

уредувања

Прегледник