Разлика помеѓу преработките на „Омов закон“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 6 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
Математички, тоа се изразува како:
 
:<math>I = {VU} / {R}\,</math>
 
Каде што '''I''' е струјата во ампери, '''VU''' е потенцијалната разлика во волти, и '''R''' е електричната отпорност изразена во оми. Потенцијалната разлика е позната и како пад на напонот, и може да се означува и со '''UV''', '''E''' или '''ЕМС''' (електромоторна сила).<ref>
''Handbook of Chemistry and Physics'', Fortieth Edition, pстр. 3112, 1958</ref>
 
Оваа законитост ја открил германскиот физичар [[Георг Ом]], и ја објавил во 1827. година како резултат на лабораториски мерења, и во малку посложена форма.

Прегледник