Разлика помеѓу преработките на „Кореја“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 27 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: war:Korea; козметички промени
с (Бот Додава: war:Korea; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[СликаПодатотека:Locator map of Korea.svg|right]]
'''Кореја''' е географско подрачје и бивша држава која се наоѓа на истоимениот [[полуостров]] во североисточна [[Азија]], која по [[корејска војна|корејската војна]] во [[1950]] - [[1953]] била поделена на:
* [[Северна Кореја]] (комунистичка диктатура)
* [[Јужна Кореја]] (слободна капиталистичка република).
Терминот Кореја важи за обете страни.
{{никулец}}
 
[[Категорија:Кореја| ]]
 
[[uk:Корея]]
[[vi:Triều Tiên]]
[[war:Korea]]
[[yi:קארעע]]
[[yo:Korea]]

Прегледник