Соломонов храм: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 14 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Брише: simple:Solomon's temple; козметички промени
с (Бот Менува: cs:Šalomounův chrám)
с (Бот Брише: simple:Solomon's temple; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[СликаПодатотека:Christian-van-adrichom JERVSALEM-et-suburbia-eius detail-solomon-temple 1-1497x1000.jpg|мини|десно|300п|Скица на Храмот на Соломон]]
'''Храмот на Соломот''' (на ''иврит'': בית המקדש), исто така познат и како '''Првиот храм''', е според Танах, првиот евреиски храм во [[Ерусалим]]. Самиот храм ја изразува најголемата фокусна точка на [[јудеизам|јудизмот]]. Храмот бил завршен во текот на [[10 век п.н.е.]] и подоцна бил разрушен од страна на вавилонците во [[586 година п.н.е.]] Потоа, храмот повторно бил изграден кој денес е познат како [[Вториот ерусалимски храм|Вториот храм]].
 
== Градба ==
Според митот, подготовката и започнувањето на изградбата на храмот траела дури три години. Веќе на почетокот на четвртата година од царувањето на [[Соломон]], се започнало со изградбата на храмот и тоа под раководство на феникијците. Од тука е сосема јасно дека самиот храм бил изграден и во феникиски дух. Давид на својот син му оставил доволно злато и сребро со кои да се изгради храмот. Според [[Библија|Библијата]] станува збор за 100,000 таланти (3,000 тона) злато и 1,000,000 таланти (30,000 тона) сребро. [[Библија|Библијата]]разкажува за тоа колку голем број работници и занаетчии е било потребно за да се изгради храмот. Некои од нив не се биле евреи, туку робови.
Огромни камења, доставени од кариерите под градот биле постепено поставени врз масивните ѕидови, едни врз се додека целиот објект не биде завршен. Се кажува дека зградате била со димензии: должина 27 метри, ширина 9 метри, висина14 метри.
 
Според [[Библија|Библијата]], Храмот на Соломон бил пљачкан неколку пати во текот на времето:
 
* Од египетскиот [[фараон]] [[Сисак]] (или Шишак)
* Од јудеискиот цар [[Јоас]]
* Од јудеискиот цар [[Ахаз]]
* Од јудеискиот цар [[Езекија]],
* Од цар [[Навуходоносор II]], кој прво го опљачкал а потоа го разрушил
 
[[Категорија:Храмови во Ерусалим]]
[[pt:Templo de Salomão]]
[[ru:Первый Храм]]
[[simple:Solomon's temple]]
[[tr:Süleyman Mabedi]]
[[zh:所罗门圣殿]]

Прегледник