Разлика помеѓу преработките на „Сапа Инка“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 29 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: ast:Inca; козметички промени
с (Бот Додава: ka:ინკა)
с (Бот Додава: ast:Inca; козметички промени)
'''Сапа Инка''', во превод ''единствениот Инка'' или познат и како '''апу''' (''боженство'') или '''сапа''' (''единствениот'') бил владетелот на [[Кралство Куско|Кралството Куско]], а подоцна и император на [[Империјата на Инките]]. Потеклото на оваа функција се [[Митологија на Инките|митски]] и е поврзано со основањето на градот [[Куско]], но историски се верува дека оваа функциија се создала во [[1200]] година. Оваа функција или титула била наследна, синот го наследува таткото. Имало две познати династии, едната предводена од [[Ханан]], а другата од страна на [[Хурин]]. Последниот официјален Сапа Инка бил [[Атахуалпа]], кој бил погубен од страна на [[Шпанци]]те во [[1533]].
 
== Династии ==
=== Династија Хурин ===
{{Инки}}
По освојувањето на Империјата на Инките од страна на Шпанија, имало уште неколку Инки до комплетниот распад на Империјата, тие се сметаат за марионети на шпанските колонисти и тие се: [[Тупак Хуалпа]] (1533), [[Манко Инка Јупанки]] (1533–1545), [[Сајри Тупак]] (1545–1560), [[Титу Куси]] (1560–1571) и [[Тупак Амару]].
 
== Видете исто така ==
* [[Список на Сапа Инки]]
* [[Империја на Инките]]
{{Инки-никулец}}
 
[[CategoryКатегорија:Сапа Инки|Сапа Инки]]
 
[[ast:Inca]]
[[ca:Llista d'emperadors inques]]
[[cs:Seznam inckých panovníků]]

Прегледник