Разлика помеѓу преработките на „Медиум (ТВ серија)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот Менува: es:Medium (serie de televisión); козметички промени
с (Бот Додава: ru:Медиум (телесериал))
с (Бот Менува: es:Medium (serie de televisión); козметички промени)
{{Инфокутија Телевизиска емисија
|show_name = Медиум
|image = [[СликаПодатотека:Medium intro.jpg|250п]]
|caption = Лого на серијата
|genre = [[драма]]
|creator = [[Глен Гордон Керон]]
|starring = [[Патриша Аркет]]<br />[[Мигел Сандовал]]<br />[[Софија Василиева]]<br />[[Марија Ларк]]<br />[[Џејк Вебер]]
|country = {{САД}}
|num_seasons = 3, за сега
 
Кај нас, моментално се емитува втората сезона на [[Сител]].
* Прва сезона (септември 2006 – декември/јануари [[2006]]/[[2007]])
* Втора сезона (октомври 2007 – )
 
== Дејствие ==
Алисон Дубоа ([[Patricia Arquette]]) е мајка на три деца, посветена сопруга и студент на право која почнува да се сомнева дека може да зборува со мртви луѓе, да ја гледа иднината во нејзините соништа и да ги чита туѓите мисли. Загрижена за своето ментално здравје, таа му се обраќа на нејзиниот сопруг Џо ([[Jake Weber]]), [[инженер]], кој полека почнува да верува во она што му го кажува жена му, бидејќи увидува дека деталите од нејзините соништа и убиството во [[Тексас]] се совпаѓаат.
 
Вистинскиот предизвик е да го убеди својот шев, Мануел Девалос ([[Miguel Sandoval]]), и останатите кои се сомневаат, дека нејзините психички способности можат да им помогнат да решат некои насилни и ужасни злосторства, чии мистерии се познати само на оние што се под земја. Информации за одредени луѓе или злосторства добива сонувајќи, или преку кодирани визии, кои скоро никогаш не значат тоа што навидум се.
[[СликаПодатотека:451px-Medium2.JPG|десно|мини|250п]]
Сите нејзини ќерки ја имаат наследено нејзината дарба. Ариел ([[Sofia Vassilieva]]) и Брижит ([[Maria Lark]]) исто така имаат визии и сништа, обично кога нивната мајка бара одговори во нејзините соништа. Во третата сезона, дознаваме дека и најмладата ќерка на Алисон, Мари ([[Madison and Miranda Carabello]]) е наклонета кон паранормалното. Во моментов, таа може да гледа телевизија која не е претплатена на кабловската. На Брижит никогаш не и сметаат нејзините способности, но на Ариел и е потешко да се справи со дарот којшто малку го разбира.
 
Исто така, Алисон му помага, и добива помош од капетанот Кенет Пуш ([[Arliss Howard]]). Тој е првиот правник на кого Алисон му ги признава своите способности.
 
== Награди ==
Во 2005, [[Патриша Аркет]] беше наградена со [[Еми]] за најдобра главна глумица во драмска серија. Исто така, беше номинирана за [[Златен Глобус]] во 2006 и 2007.
 
== Епизоди ==
Премиерата на Медиум беше на [[3 јануари]] [[2005]], и беа прикажани 16 епизоди. Втората сезона почна на [[19 септември]] [[2005]] и има 22 епизоди.
 
На [[7 мај]] [[2007]], [[NBC]] објави дека Медиум е обновена за четврта сезона <ref name="Renewed">{{цитирана веб страница |url=http://www.tvseriesfinale.com/2007/05/medium_nbc_renews_patricia_arquette_series.php|title=''Medium:'' NBC Renews Patricia Arquette Series |work=TVSeriesFinale.com|accessdate=2007-05-07}}</ref><ref name="TVGuide">{{цитирана веб страница |url=http://community.tvguide.com/blog-entry/TVGuide-Editors-Blog/Todays-News/Primetime-Premonition-Nbc/800014444 |title=Prime-time Premonition: NBC Brings Back ''Medium'' |work=TVGuide.com |accessdate=2007-05-07}}</ref>, која ќе почне некаде по јануари [[2008]] <ref> name="S4">{{цитирана веб страница |url=http://www.thefutoncritic.com/news.aspx?id=20070514nbc01 |title=NBC DELIVERS THE QUALITY ONCE AGAIN THIS FALL |work=TheFutonCritic.com |accessdate=2007-05-14}}</ref><ref name="TV">{{цитирана веб страница |url=http://www.tv.com/law-and-order-special-victims-unit/show/334/story/9527.html?om_act=convert&om_clk=headlinessh&tag=headlines;title;0om_act=convert&om_clk=headlinessh |title=NBC rolls out fall lineup |work=TV.com |accessdate=2007-05-14}}</ref>
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.nbc.com/Medium/ NBC Official Medium website]
* [http://www.ctv.ca/servlet/ArticleNews/show/CTVShows/1087323230226_23/ CTV Official Medium website]
 
== Белешки ==
<div class="references-small">
<references/>
[[de:Medium – Nichts bleibt verborgen]]
[[en:Medium (TV series)]]
[[es:Medium (serie de TVtelevisión)]]
[[et:Meedium (seriaal)]]
[[fi:Näkijä]]

Прегледник