Атанас Вангелов: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(инфо кутија)
Нема опис на уредувањето
| footnotes =
}}
'''Атанас Вангелов''' (роден на [[6 февруари]] [[1946]]) е македонски поет, раскажувач, критичар, есеист, книжевен теоретичар, драмски автор, преведувач. Роден е во [[Богданци]]. Завршил Филолошки факултет во [[Скопје]]. Доктор по филолошки науки. Професор на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје. Бил претседател на Советот на СВП. Бил лектор по македонски јазик и литература во [[Париз]]. Работел како новинар во Радио Скопје. Бил член на редакцијата на списанието „Разгледи“. Член на ДПМ од 1967 година.
 
==Творештво==

Прегледник