Разлика помеѓу преработките на „ЦЕРН“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 121 бајт ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: ca:Consell Europeu per a la Recerca Nuclear; козметички промени)
с
|caption =
|map = CERN member states.svg
|mcaption = ДржавиЗемји членскичленки
|type = [[Particle physics]] [[laboratory]]
|headquarters = [[Женева]]
|membership = 20 земји членскичленки и 8 набљудувачи
|language =
|leader_title = [[Листа на директори на CERN|Генерален директор]]
 
== Членки ==
[[Податотека:CERN members.svg|right|250px|thumb|MemberЗемји statesчленки ofна CERN as ofво 2008 {{legend|#006BA8|Founding membersОсновачи}} {{legend|#7BA800|Members who joined CERNПодоцна laterвклучени}}]]
[[Податотека:CERN-Membership-History.gif|250px|thumb|AnimatedАнимирана mapкарта showingна changesпромените inво CERNчленството membershipво fromCERN од 1954 untilдо 1999 (borders asграници ofво 1989 andи 2008)]]
[[Податотека:CERN-Observers.png|250px|thumb|CERNЧленки membersна CERN (in blueсино) andи observersнабљудувачи (in redцрвено: [[USAСАД]], [[IsraelИзраел]], [[TurkeyТурција]], [[JapanЈапонија]], [[IndiaИндија]], andи [[RussiaРусија]]) {{as of|2008|lc=on}}]]
 
Првите 12 земји потпишничкипотписнички и основачи од [[1954 во науката|1954]] биле:
* {{BEL}}
* {{DNK}}

Прегледник