Разлика помеѓу преработките на „Железница“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 41 бајт ,  пред 11 година
с
Бот Менува: ar:سكة حديد; козметички промени
с (Бот Менува: ar:سكة حديد; козметички промени)
 
== Развој на железницата ==
[[СликаПодатотека: Stephenson_lokomotiva_180px.jpg|рамка|180px|right|Првата [[локомотива]] на Стивенсон 1814]]
Први железни [[вагон|вагони]] на [[шини]] се употребувале уште во [[16 век]] во [[Германија]] и [[Англија]] за превоз на ископана руда, влечени од коњи. Англискиот инженер [[Џорџ Стивенсон]] (1781-1848) (George Stephenson) ја измислил првата [[парна локомотива]] во 1814 година. Можела со брзина на пешак да влече неколку рударски вагони. Со градбата на удобни патнички и товарни вагони, почнува развојот на железницата.
 
== Историја на македонската железница ==
{{Главна|Македонски железници}}
[[СликаПодатотека: Zeleznicka_Sk_1_180px.jpg|рамка|180px|десно|Првата железничка станица во Скопје]]
Првата јавна железница во [[Македонија]] воспоставена е на [[9 август]] [[1873]] помеѓу [[Скопје]] и [[Солун]].
 
Во летото 1916 почнува со изградба линијата Ханриево ([[Општина Ѓорче Петров|Ѓорче Петров]]) – [[Охрид]] преку [[Тетово]], [[Гостивар]], [[Кичево]] со крак према [[Струга]] и [[Ташмаруништа]] но пругата е [[теснолинејка]] наречена „[[Локомотива Dn2t|пампур]]“ или „[[Локомотива Dn2t|чајниче]]“
Во 1923 се поврзува пругата [[Генерал Ханрис]] (денешно [[Ѓорче Петров (населба)|Ѓорче Петров]]) – [[Охрид]] со [[Скопје]] односно пругата била продолжена од Ханриево до „[[Мала станица]]“ (наспроти денешна [[НИП Нова Македонија]])
[[СликаПодатотека: Zeleznicka_Sk_2_180px.jpg|рамка|180px|лево|Железничка станица во Скопје градена 1937]]
 
Во [[1937]] година почнува изградбата на новата [[железничка станица|железничката станица]] во [[Скопје]] која трае 3 години. Во тоа време станицата во [[Скопје]] била една од најубавите на [[Балкан|Балканот]] која имала огромен хол од 1000 м <sup>2</sup> со подземни премини и повеќе покриени перони.
[[1948]] [[Пионерско вовче|Пионерското вовче]] кое за само два месеци е трасирано почнува со возење низ [[Градски парк (Скопје)|градскиот парк]] од станицата "[[Стив Наумов]]", крај езерцето (денешната кафеана "Езерце") по течението на [[Вардар]] и неговите плажи па преку [[Ѓорче Петров (населба)|Ѓорче Петров]] до излетничкото место [[Сарај]] и крајната станица "[[Борка Талевски]]" во село [[Глумово]] покрај излетничкото место [[Матка]].
 
[[СликаПодатотека: Pampur_mz_depo1_180px.jpg|рамка|180px|десно|[[Локомотива Dn2t|Пампур]] - малата локомотива]]
[[Теснолинејка|Теснолинејката]] [[Ѓорче Петров (населба)|Ѓорче Петров]] – [[Кичево]] почнува да се демонтира [[1948]] и е заменета со нормален колосек но во две фази првата фаза до [[Гостивар]] е завршен на [[25 мај]] [[1952]] година а вториот дел до [[Кичево]] во [[1969]] година а делот до [[Охрид]] останува само како проект.
 
== Видете исто така ==
{{Транспорт}}
* [[Пруга]]
* [[Шина]]
* [[Локомотива]]
* [[Вагон]]
* [[Воз]]
 
 
[[Категорија:Инженерство]]
 
[[ar:سكة حديديةحديد]]
[[be:Чыгуначны транспарт]]
[[be-x-old:Чыгунка]]

Прегледник