Разлика помеѓу преработките на „Црква „Св. Богородица Казанџиска““

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
+грчки
(+грчки)
}}
 
'''Црквата Панагиja Халкеон''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''?Παναγία Χαλκέων'') е христијански храм кој се наоѓа во [[Солун]], [[Грција]]. Објектот се наоѓа северно од [[Виа Егнација]]. Црквата била изградена во [[11 век]], од страна на [[протосевастос]], врз паганскиот храм кој бил посветен на [[Хефест]].<ref>"Thessaloniki History - Arhaeology - Tourism", by Rekos Ltd, ISBN 960-7167-66-X</ref>. Во времето на [[Османлиска империја|Османлиската империја]], црквата била претворена во [[џамија]].
 
73

уредувања

Прегледник