Разлика помеѓу преработките на „Вилијам Шекспир“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Откажано уредување 888381 (автор: 77.29.238.27 | Разговор)
(Откажано уредување 888381 (автор: 77.29.238.27 | Разговор))
Некои од драмите на Шекспир беа објавени во четири изданија од 1594г. Од 1598г., неговото име станува главна тема и почнува да се појавува на насловните страни. Шекспир продолжува да ги пишува неговите драми по неговиот успех како драматург. Изданието од 1616г. на ''Делата'' на Бен Џонсон ''Секој со својот хумор'' (1598г.) и ''Падот на Сежан'' (1603г.). Отсуството на неговото име од листата од 1605г. на Џонсон од некои професори се смета како знак дека дека неговата работна кариера се приближува кон крајот. Првото фолио од 1623г. меѓутоа, го прикажува Шекспир како еден од ,,Првите актери во сите овие драми", иако не можеме со сигурност да знаеме каква улога играл тој. Во 1610г. Џон Дејвис од Херфорд пишува дека ,,добрата волја" игра ,,кралски" улоги. Во 1709г. Рови тргнува од традицијата дека Шекспир го играл духот на таткото на Хамлет. Подоцнежните традиции кажуваат дека тој исто така го играл Адам во Како што сакаш и рефренот во ''Хенри V'', иако професорите се сомневаат околу изворите на информација.
 
Шекспир го поделил неговото време помеѓу Лондон и Стретфорд за време на неговата кариера. Во 1596г., годината пред да го купи Новото место како негова семејна куќа во Стретфорд, Шекспир живеел во парохијата Св.Елена, северно од реката Темза. Тој се префрлува преку реката кон југ во 1599г., годината кога неговата театарска дружинаго гради театарот Глоба. Во 1604г. тој се преместува повторно северно од реката, во северната област на катедралата на Св. Пол со многу убави куќи. Тој таму издава соби французинот Кристофер Мунтжој.;)
 
=== Последните години и смртта ===
73

уредувања

Прегледник