Прејди на содржината

Дариј III: Разлика помеѓу преработките

Додадени 16 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Менува: ro:Darius al III-lea; козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: ro:Darius III)
с (Бот Менува: ro:Darius al III-lea; козметички промени)
| place of burial= Персеполис
}}
[[СликаПодатотека:darius_iii_coin.jpg|thumb|right|200px|Монета со ликот на Дариј III]]
'''Дариј III Кодоман''', родено име '''Кодоман''', (ц. [[380 п.н.е.|380]] - [[330 п.н.е.]]), бил последниот крал од династијата [[Ахемениди]], владетели на [[Персиско царство|Персија]] од [[336 п.н.е.]] до [[330 п.н.е.]]. Бил симнат од власт за време на освојувањата на [[Александар III Македонски]].
 
Дариј бил симнат од неговиот [[сатрап]] [[Бес]], кој зел кралско име Артаксеркс V, а потоа и убиен по негова наредба во јули [[330 п.н.е.]], за да го забави Александровиот поход, и покрај строгата наредба на Александар Дариј да биде доведен жив. Подоцна Александар приредил величествен погреб за Дариј и се оженил со неговата ќерка [[Статира]] кај Опис во [[324 п.н.е.]]. Според историчарот [[Плутарх]], Александар исто така зел и еден од [[катамит]]ите на Дариј, [[евнух]]от [[Багој (дворјанин)|Багој]]. <ref>Куртиј, VI.5.23.</ref>
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.gaugamela.com Детална биографија на Дариј III] {{en}}
* [http://www.american-pictures.com/genealogy/persons/per01592.htm Генеалогија на Дариј III] {{en}}
* [http://www.pothos.org/alexander.asp?paraID=14&keyword_id=9&title=Darius%20III Pothos.org: Дариј III] {{en}}
 
{{s-start}}
{{s-hou|[[Ахемениди]]||ц. 380||330}}
{{s-bef|rows=2|before=[[Артексеркс IV]]}}
{{s-ttl|title=[[Листа на кралеви на Персија|Велик Крал (Шах) на Персија]]|years=336&ndash;330336–330}}
{{s-aft|rows=2|after=[[Александар III Македонски]]}}
{{s-ttl|title=[[Листа на фараони|Фараон на Египет]]|years=336&ndash;330336–330}}
{{end}}
 
== Наводи ==
<references />
 
[[pl:Dariusz III]]
[[pt:Dario III da Pérsia]]
[[ro:Darius al III-lea]]
[[ru:Дарий III]]
[[sh:Darije III]]