Разлика помеѓу преработките на „Кварк“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 22 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Еден [[барион]] со шармантен кварк е наречен ламбда со симбол Λ<sup>+</sup><sub>c</sub>. Тој се состои од udc и има маса од 2281 MeV/c².
 
 
{{Честички}}
[[Категорија:Елементарни честици]]
 

Прегледник