Разлика помеѓу преработките на „Раул Гонсалес“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот Додава: gl:Raúl González Blanco; козметички промени
с (Бот Додава: gl:Raúl González Blanco; козметички промени)
| сегашен клуб = [[ФК Реал Мадрид]]
| клуб-бројка = 7
| години = 1990-1992 <br /> 1992-
| клубови = [[ФК Атлетико Мадрид]] <br /> [[ФК Реал Мадрид]]
| мечови(голови) = <br /> 496 (211)
| реп-години = 1996-
| репрезентација = [[Национален фудбалски тим на Шпанија|Шпанија]]
 
=== Реал Мадрид ===
* [[Премиера(Ла лига)|Ла Лига]]: 1994-95, 1996-97, 2000-01, 2002-03, 2006-07, 2007–08
* [[Суперкопа де Еспања]]: 1997, 2001, 2003, 2008
* [[Лига на Шампиони]]: [[Лига на Шампиони 1997/98|1997–98]], [[Лига на Шампиони 1999/2000|1999–00]], [[Лига на Шампиони 2001/02|2001–02]]
* [[УЕФА Супер Куп]]: 2002
* [[Интеконтинентален Куп]]: 1998, 2002
 
=== Индивидуално ===
* ''Premio Don Balón'' (Најдобар млад играч во Ла Лига): 1994-95
* Најдобар голгетер во светот : 1999
* Тим на годината: 1996-97, 1998-99, 1999-00
* Пичичи трофеј: 1999, 2001
* Лига на шампиони најдобар стрелец : 1999-00, 2000-01
* Најдобар изграч според ФИФА, 3<sup>то</sup> место: 2001
* Европск инајдобар играч, 2<sup>ро</sup> место: 2001
* Најдобар напаѓач сопред УЕФА: 2000, 2001, 2002
* Најдобар Шпански играч во Ла лИга: 1996-97, 1998-99, 1999-00, 2000-01, 2001-02
* [Трофеј Алфредо ди Стефано: 2008<ref>{{цитирана веб страница| title = Раул го овои трофејот ди Стфеано | url = http://www.realmadrid.com/cs/Satellite/en/1202736803447/noticia/Noticia/Raul_wins_the_Di_Stefano_Trophy.htm | publisher = Realmadrid.com }}</ref><ref>{{цитирана веб страница| title = достојниот наследник на ди Стефано | url = http://www.realmadrid.com/cs/Satellite/en/1202742030292/noticia/Noticia/Di_Stefano_s_worthy_heir.htm| publisher = Realmadrid.com }}</ref>
 
=== Награди ===
* Зладен медал за спортска Заслуга: 2006<ref>{{цитирана веб страница| url = http://www.uefa.com/footballeurope/news/kind=2/newsid=424494.html | title =Големата Шпаниај го награди Раул| publisher =Uefa.com }}</ref>
 
== Забелешки ==
{{reflist|2}}
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.realmadrid.com/cs/Satellite/en/1193041476158/1193041478314/jugador/Jugador/Raul.htm Профил, награди и статистика] - realmadrid.com
* [http://www.footballdatabase.com/index.php?page=player&Id=560&b=true&pn=Raúl_González_Blanco Фудбалска архива на кариери, профили и статистики]
* [http://fifaworldcup.yahoo.com/06/en/w/player/155148_RAUL.html Прифили од ФИФА светски првенств]
* [http://www.rsssf.com/miscellaneous/raul-intlg.html Раул Гонзалез Бланко - Голови во интернационални натпевари]
* [http://www.rsssf.com/players/raul-in-ec.html Раул Гонзалез Бланко - Голови на европско првенство]
* [http://www.as.com/articulo/futbol/Hitzfeld/momento/ideal/fichar/Raul/dasftb/20070216dasdaiftb_13/Tes/ Интервјуто на Отмар Хитцвелд]
* [http://realmadrid.com/articulo/rma48273.htm Раул е вториот стрелец на Реал на сите времиња]
 
{{s-start}}
{{s-aft|after=[[Руд ван Нистелрој]]}}
{{end}}
 
 
[[Категорија:Родени 1977]]
[[fi:Raúl]]
[[fr:Raúl González]]
[[gl:Raúl González Blanco]]
[[he:ראול גונזלס]]
[[hr:Raúl González]]

Прегледник

Лични алатки

Именски простори

Варијанти

Повеќе