Разлика помеѓу преработките на „Вулкан (бог)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 20 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Брише: ko:불카누스; козметички промени
с (Бот Додава: sk:Vulkán (boh))
с (Бот Брише: ko:불카누스; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Вулкан''' во [[римска митологија|римската митологија]] е бог на огинот и на ковачкиот занает. Бил сопруг на најубавата римска божица - [[Венера]]. Во [[грчка митологија|грчката митологија]] e [[Хефест]].
{{Roman myth (rustic)}}
 
{{Ancient-Rome-myth-stub}}
 
[[Категорија:Богови]]
[[Категорија:Римски пантеон]]
[[Категорија:Римски богови]]
{{Roman myth (rustic)}}
 
{{Ancient-Rome-myth-stub}}
 
{{Link FA|it}}
[[ja:ウゥルカーヌス]]
[[ka:ვულკანუსი]]
[[ko:불카누스]]
[[la:Vulcanus (mythologia)]]
[[lt:Vulkanas (mitologija)]]

Прегледник