Разлика помеѓу преработките на „Манко Капак“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 91 бајт ,  пред 10 години
 
==Легендата Инти==
[[File:Ayarmanco1.JPG|thumb|140px|left|Колонијална слика на Манко.]]
 
Според овој мит, Мако Капак бил син на богот на сонцето [[Инти]] и [[Мама Квила]] и брат на [[Пача Камак]]. Мако Капак бил прославуван како оган и бог на сонцето. Исто така, Манко Капак и негови пријатели биле испратени на земјата од страна на богот на сонцето и излегле од пештерата во Пакаритамбо носејќи златен предмет наречен ''тапак-јаури''. Тие требале да изградат храм на богот на сонцето на местото каде ќе се зарил самиот златен предмет. Местото било во [[Куско]].
 

Прегледник