Набор: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 12 години
с
Бот Брише: id:Lipatan; козметички промени
с (Бот Додава: pt:Dobra (geologia))
с (Бот Брише: id:Lipatan; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[ImageПодатотека:Rainbow_Basin.JPG|thumb]]
'''Набор''' е секоја форма на [[релјеф]]от која настанува со бранување на [[Земјина кора|Земјината кора]]. Ова бранување е резултат на создавањето или исчезнувањето на делови од Земјината кора со помош на [[сила]]. Овие сили дејствуваат во текот на милиони години. Кога тие се многу силни, [[еластичност]]а на материјалот не може да ги поднесе и наборот се крши.
 
[[fr:Pli (géologie)]]
[[gl:Pregamento]]
[[id:Lipatan]]
[[it:Piega (geologia)]]
[[ja:褶曲]]

Прегледник